بهترین ضدعفونی کننده‌ برای مقابله با کرونا

تا امروز بیشترین درگیری ذهن ما مبارزه با میکروب‌ها و از بین بردن آنها بوده. شاید اولین بار است که به طور جدی به مقابله با ویروس‌ها میپردازیم. از این رو بسیاری از مردم اطلاعات کافی در مورد ویروس ندارند و از این رو ممکن است روش نادرستی را برای از بین بردن ویروس کرونا در پیش گیرند. در این مطلب کوتاه در مورد روش‌های مبارزه با ویروس کرونا صحبت خواهیم کرد.

 

چطور کرونا را از بین ببریم ؟

کرونا یک ویروس است. ویروس یک ساختار بی جان اما خطرناک است. خوشبختانه ساخته شدن این ساختار از ترکیبان پروتئینی باعث شده که بتوانیم با آن مبارزه کنیم. بسته به میزان استحکام این ساختارهای پروتئینی میزان دشواری از بین بردن ویروس متفاوت خواهد بود. 

 

چه موادی بر کرونا ویروس موثر است؟

کروناویروس نام خانواده ای از ویروس‌هاست که شایع ترین نوع آنها نوعی است که باعث سرماخوردگی ساده در افراد می‌شود. کروناویروس مسئول نزدیک به 15 درصد از سرماخوردگی‌ها است. انواع خطرناک کروناویروس‌ها ویروس‌های سارس و مرس هستند که در سالهای اخیر مشکلات زیادی را در کشورهای مختلف ایجاد کرده اند. و عضو جدید و خطرناک این خانواده COVID-19 یا کروناویروس 2019 است که سندرم تنفسی حادی را در افراد ایجاد کرده و موجب مرگ برخی از مبتلایان می‌شود.

برای مطالعه میزان تاثیرگذاری مواد ضدعفونی کننده نیاز به رشد دادن ویروس در آزمایشگاه و انجام آزمایشات متعددی بر ویروس است و از آنجایی که ویروس کرونای 2019 به تازگی شایع شده است این آزمایشات تاکنون بر این ویروس انجام نشده است. اما بهترین راه برای شناسایی راه مقابله با این ویروس بررسی تاثیر مواد ضدعفونی کننده بر سایر کروناویروس‌ها است.

طبق مطالعات انجام شده بر خانواده کرونا ویروس‌ها مشخص شده که ترکیب الکل بیشتر از 70 درصد می‌تواند ویروس را غیر فعال کند. بنا بر این مطالعات الکل 80 درصد می‌تواند ویروس کرونا را در کمتر از 10 ثانیه غیر فعال کند.

اما برای ضد عفونی کردن سطوح استفاده از الکل توصیه نمی‌شود. زیرا مایع سفید کننده یا سدیم هیپوکلریت به میزان 0.2 درصد می‌تواند به خوبی ویروس را غیر فعال کند و با توجه به پایداری بیشتر این ماده، برای سطوح  گسترده این ترکیب پیشنهاد می‌شود.

جهت اطلاع شما، مایع سفید کننده معمول در منازل به صورت محلول 5 درصد هیپوکلریت سدیم است و با رقیق سازی این ترکیب به میزان 1 به 25 بهترین ماده ضد عفونی کننده برای از بین بردن کرونا ویروس به دست خواهد آمد.

 

همینطور تحقیقات نشان داده است که کرونا ویروس در محیط در دماهای پایین دوام و پایداری بالایی داشته و در درمای 4 درجه می‌تواند تا 28 روز ماندگار شود. اما در دمای محیط این ویروس بین 2 تا 8 روز زنده خواهد بود. در دمای بالاتر از 30 درجه پایداری ویروس کرونا به چند ساعت خواهد رسید و دمای 56 درجه در کمتر از یک ساعت کروناویروس‌ها را غیر فعال خواهد کرد.

 همینطور ویروس در رطوبت بالاتر پایداری بیشتری داشته و نباید محیط زندگی ما رطوبت بالا داشته باشد.

 

البته نتایج اعلام شده همه مرتبط با مقالات و مطالعات انجام شده بر اعضای خانواده کروناویروس 2019 است و هیچ مطالعه ای در این زمینه به صورت مستقیم انجام نشده است و دانشمندان امیدوارند مقاومت کروناویروس 2019 مشابه با هم خانواده های خود  و کمتر از آنها باشد. 

 

 در ادامه می‌توانید جدول میزان ماندگاری ویروس های کرونا در سطوح مختلف و میزان تاثیرگذاری مواد ضدعفونی کننده بر این ویروسها را مطالعه نمایید

 

 میزان ماندگاری ویروس کرونا در سطوح مختلف

 

تاثیر ضد عفونی کننده ها بر ویروسهای کرونا

 

میزان تاثیر مواد ضدعفونی کننده بر ویروس کرونا

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه ایمیل خود را ارسال نمایید.

درباره ما

شرکت دانش بنیان میم دارو با هدف مطالعه بر روی روش های درمان میگرن و تولید داروی درمان کننده بیماری میگرن راه اندازی شد و پس از سالها مطالعه و تحقیق با جایگاه کنونی خود دست یافته است. در حال حاضر شرکت میم دارو به عنوان اولین تولید کننده داروی درمان میگرن توانسته بیماری میگرن را مغلوب توان علمی دانشمندان ایرانی سازد. میم دارو با داشتن آزمایشگاه های پیشرفته و خطوط تولید صنعتی دارو و پرسنل توانمند و با تجربه، در حال مطالعه و تحقیق در حوزه داروهای طبیعت محور بوده و چندین داروی طبیعت محور در حوزه های میگرن، آلرژی و سرطان را در مراحل مختلف کارآزمایی بالینی و پیش تولید صنعتی داشته و به زودی روانه بازار خواهد ساخت.